Barwa światłą a pomieszczenie- jak dobrać?

08-12-2021

„Barwa światła to po prostu obiektywna miara odcienia kolorystycznego promieni, które zauważasz. Wartość barwy jest wyrażana w kelwinach (stąd inaczej jest nazywana temperaturą).”

Biały zimny czy biały ciepły?

Wyróżniamy trzy barwy światła:

  • Światło zimne silnie pobudza i sprzyja koncentracji. Stosuje się je w warsztatach, gabinetach dentystycznych, halach produkcyjnych i innych miejscach, w których wykonuje się prace wymagające dużej precyzji. Dobrze sprawdza się także jako oświetlenie punktowe w pomieszczeniach biurowych.

 

  • Światło neutralne również ma właściwości pobudzające. Jednocześnie nie przekłamuje kolorów, dzięki czemu dobrze sprawdza się jako oświetlenie ogólne. Stosowane jest często w budynkach użyteczności publicznej i biurach.

 

  • Światło ciepłe nadaje wnętrzu przytulności, dobrze się przy nim wypoczywa. Pobudza wydzielanie melatoniny, czyli hormonu snu.

 

  • Barwy ciepłe : 2200-3500 Kelwinów - barwa światła 2700K i 3000K to najbardziej zbliżone barwy światła do tradycyjnego oświetlenia.
  • Barwy neutralne: 3500-4500 Kelwinów - barwa światła 4000K ze względu na swoją uniwersalność staje się coraz bardziej popularna.
  • Barwy zimne: 4600-11000 Kelwinów - barwa 6500K to wcale nie najchłodniejsza, ale optymalna w miejscach, gdzie pracujemy i potrzebujemy silnego doświetlenia.

Żarówka LED 3,5W GU10 250lm - sklep LEDco.pl

Jakie znaczenie ma barwa światła ?

 

Barwa światła to drugi obok jego natężenia czynnik, jaki powinniśmy wziąć pod uwagę, wybierając oświetlenie do domu. Podczas gdy natężenie ma wpływ na ostrość widzenia, barwa światła decyduje o nastroju i atmosferze w pomieszczeniu. Nieodpowiednio dobrana może negatywnie odbijać się na naszej produktywności i samopoczuciu, dlatego warto zawczasu zastanowić się nad głównym przeznaczeniem poszczególnych pomieszczeń, by móc zaplanować oświetlenie o odpowiedniej barwie. Jaka barwa światła będzie zatem dobra do kuchni, a jaka do sypialni?

 

Gabinet / biuro – światło zimne

Tak jak wspominaliśmy, zimne światło najlepiej pobudza do działania, dodaje nam energii. Dlatego w gabinecie czy biurze ta temperatura barwowa jest jak najbardziej wskazana. Zimnym światłem zapewnisz sobie wygodę i maksymalną wydajność pracy.

Kuchnia – światło zimne lub połączenie dwóch barw

W oświetleniu blatów kuchennych najbardziej zależy nam na tym, aby żarówki dawały jasne światło, by jedzenie wyglądało apetycznie oraz żeby gotowanie i krojenie były wygodne i proste. Dlatego blaty najlepiej oświetlać żarówkami o zimnej lub neutralnej barwie, która dodatkowo pobudzi nas do działania i doda kuchni nowoczesności.

Salon – światło neutralne i ciepłe

W salonie najlepiej jest połączyć obydwie barwy światła. Stwórz zestaw oświetleniowy składający się z lampy wiszącej lub żyrandola, które możesz zawiesić w centrum pokoju oraz z lamp pobocznych, takich jak: kinkiety, spoty, lampy podłogowe.

Podobnie jak w sypialni – oświetlenie główne możesz zasilić żarówkami o zimnej bądź neutralnej barwie. W ten sposób będziesz używać żyrandola tylko w sytuacjach wymagających sporej ilości światła. Natomiast podczas oglądania telewizji, spotkań w gronie rodziny czy przyjaciół, będzie towarzyszyć Ci światło ciepłe, które nada wnętrzu wyjątkowego, przytulnego nastroju.

Sypialnia – światło ciepłe

W sypialni zależy nam na komfortowym odpoczynku i relaksie, dlatego ciepła barwa nada się tutaj idealnie. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, aby połączyć światło zimne z ciepłym w sypialni.